Preparaty homeopatyczne z dopłatą

Homeopatia w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Według wielu lekarzy można nią leczyć bardzo wiele schorzeń, począwszy od zwykłego przeziębienia, poprzez różnego rodzaju bóle, stany depresyjne, lekowe i stres, na problemach przewodu pokarmowego kończąc.

Zaletą leków homeopatycznych jest przede wszystkim brak skutków ubocznych , typowych dla wielu standardowych leków, co wynika z faktu, że leki homeopatyczne wytwarzane są z substancji dostępnych w naturze, pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego.

Leki homeopatyczne mogą być przeznaczone do użytku wewnętrznego, jak i do użytku zewnętrznego, np. różnego rodzaju żele i maści. Do stosowanych doustnie postaci leków homeopatycznych należą natomiast kropelki, globulki, granulki, a także tabletki. Niestety preparaty często nie są nam w stanie pomóc w przypadku poważnych chorób, głównie dlatego, że nie leczą one objawów chorobowych samych w sobie, a jedynie wzmacniają i  wspierają organizm w walce z chorobą. Wiele osób twierdzi, że homeopatia w poważniejszych przypadkach powinna więc stanowić jedynie środek wspomagający tradycyjne leczenie farmakologiczne.

Skuteczność leków homeopatycznych budzi więc duże kontrowersje, a sama homeopatia nie jest wyodrębniona jako osobna dziedzina medycyny. Można ją natomiast zaliczyć do medycyny niekownewcjonalnej, ta zaś jest wymieniona w załączniku do ustawy dotyczącej refundacji środków farmaceutycznych jako jedno ze świadczeń opieki zdrowotnej niefinansowane ze środków publicznych. Czy oznacza to jednak, że preparaty homeopatyczne nie mogą być refundowane?

W prawie farmaceutycznym środki lecznicze nie są podzielone na produkty lecznicze z zakresu medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Podzielone są jedynie pewne rodzaje produktów leczniczych, takie jak np. preparaty immunologiczne, produkty krwiopochodne, produkty lecznicze roślinne czy też produkty radiofarmaceutyczne. Jeśli więc środek homeopatyczny znajduje się w którejś grupie leków z dopłatą z NFZ, oznacza to że może on być refundowany.